En Güzel Kitap Önerilerine Hoş Geldiniz
Hemen İletişime Geç
Momo / İnceleme

Bazı hikâyeler hayatınıza öyle bir dokunur ki yeri gelir, acabalarınızın hiçbir anlamı kalmaz. İşte Momo böyle güzel bir roman… “Hayallerinizin peşinde koşun” diyor bize bu güzellik. Ve “Sakın kırmayın, az konuşun, öz anlatın. Zamanın kıymetini bilin, doyasıya yaşayın, yaşamın tadına varın ama başkalarının yaşam sınırlarına da saygı duyun” diye de ekliyor. Yormayan, sizi bir anda içine çeken bir anlatımı var Momo’nun.

Konusunu da kısaca özetleyelim: Momo büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Momo’nun insanlarda az görülen bir özelliği vardır. Çok iyi bir dinleyici ve çocuklar arasında en iyi oyunları bulan kişidir. Kendine en yakın bulduğu ve çok değer verdiği iki arkadaşı vardır. Gigi ve Çöpçü Beppo. Bir gün Momo’nun yaşadığı yerde “Duman Adamlar” ortaya çıkar. Bu adamlar ince hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ile gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca Duman Adamlar karşısında tek başına savaş verir. Peki Momo, tüm kasabayı, arkadaşlarını ve ona yardım eden insanları Duman Adamların tuzağından kurtarabilecek midir? Acaba zaman ona yardımcı olacak mıdır? Ve iyilik kötülüğe karşı olan savaşını kazanabilecek midir?

Momo’nun yazarı Michael Ende’nin romanları otuzdan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi. Yazar, bu romanın hikâyesini tesadüf eseri birinden duyduğundan bahsediyor ve ekliyor: “Duyduklarımı hiç değiştirmeden aktardım…”

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *